Declaration of Vetting Results | 2019 NUGS Excellence Awards

At the close of vetting of applicants for the 2019 NUGS Excellence Awards of the University of Education, Winneba (Winneba Campus), below are the official results.

CLICK TO DOWNLOAD LIST

KINDLY CHECK NOMINEES LIST BELOW

CATEGORY

  1.  

PERCENTAGE (100%)

  1. UEW Ambassador
  1. Confidence Mawusi
  2. Eric Binney
  3. Paul Boakye Agyeman

80

75

71

  1. Student Philantropist
  1. Maxwell Agbenyegah
  2. Steffast Smith
  3. Confidence Mawusi
  4. Eric Kwami Dugbazah

90

78

77

50

  1. Best innovative student
  1. Sintim Isaac
  2. Mariama Awl Mohammed
  3. Isaac Kwakye Crentsil
  4. Gyamfi Osei Clifford

89

65

60

51

  1. Best Campus clique
  1. Team 4.4.2
  2. Team Loso
  3. Campus motion
  4. Bossgang Empire

90

85

70

60

  1. Outstanding student with Special Needs
  1. Rev. Samuel Akuffo-Dapaah
  2. Fiador Elikem Alfred

90

70

  1. Blogger of the year
  1. Jacqueline Yeboah
  2. Daniel Badasu
  3. Raphael Nyonyoh
  4. Confidence Mawusi

83

80

70

66

  1. Campus Blog of the year
  1. Kampustoday.com
  2. Campusmotion.com
  3. kobbyxuccessnews.blogspot.com
  4. Shejackiesays.com

80

70

69

50

  1. Best Gospel artist
  1. Wilhelmina Donkor Aggrey
  2. Anointing Ntem
  3. Deborah Cudjoe
  4. Isaac Crentsil

70

66

65

60

  1. Most Promising campus artist
  1. James Krokoti (JaySconzy)
  2. Danso A. Derrick (Acydik)
  3. Nathaniel Owusu Adjei

88

80

70

  1.  Most Popular
  1. Precious Delsey Koffie (Akua Shatta)
  2. Sarfo Kantanka Collins
  3. Amoah Moses (Scott)
  4. Antwi Ofosu (Entertainment)

90

87

60

52

  1.  Best Actor/Actress
  1. Kwabena Okyere
  2. Isaac Boako
  3. Debora S. Ababio
  4. Esther D. Eshun

81

77

75

70

  1.  Best movie production
  1. The fall of Kumbi
  2. Anowa
  3. The Burning of Rags
  4. The Leopard's Choice
  5. The Secret Lives of Baba Segi’s Wives

84

80

79

77

76

  1.  Best student activist
  1. Mark Yaw Addo
  2. Mark Medegli
  3. Mark Appiah-Kubi
  4. Fianko Emmanuel

68

68

65

55

  1.  Student Politician
  1. Asante Peter
  2. John Atanga
  3. Collins Boateng
  4. John Amekudzi

80

71

64

50

  1.  Student Entrepreneur
  1. Vivian Ofori (Hyepa Trends)
  2. Osei Gyamfi Clifford
  3. Bright Adu Sarkodie (Sark Lens)
  4. Tippah Emmanuel (Tips Studio)

90

88

82

80

  1.  Best Hall
  1. Ghartey Hall
  2. Simpa Hall
  3. Kwegyir Aggrey Hall
  4. University Hall

90

90

88

84

  1.  Best Departmental Association
  1. BESA
  2. SESA
  3. BASA

77

75

69

  1.  Campus Association
  1. VORSAG
  2. ASU

86

80

  1.  Best Radio Presenter
  1. Lord Coffie
  2. Eric Biney
  3. Felix Akwesi Adjei
  4. Etrue Michael

75

70

68

66

  1.  Student Journalist of the year
  1. Eric Biney
  2. Emmanuel Fianko
  3. Lord Coffie
  4. Felix Akwesi Adjei

90

85

80

77

  1.  Campus DJ
  1. Yiadom Boakye (DJ Acoustic)
  2. Anyan Kojo (Dj Maestro)
  3. Gad Gyasi ( DJ Qwharmhe)
  4. Benedict Darko (Dj Weezy)

83

80

62

50

  1.  Best NUGS Executive
  1. Godfred Asante Nyarko

89

  1.  Best SRC Executive
  1. Williams Frimpong
  2. Akosua Amponsah Yeboah
  3. Derrick Akyia-Gyasi (Olamide)
  4. Adu-Gyamfi Clifford

77

73

65

51

  1.  Most Fashionable
  1. Morris Osei
  2. Bernice Boamah Agyeiwaah
  3. Bismark Kyei-Baffour
  4. Frank Anderson Jnr

90

88

87

62

  1.  Sports Personality
  1. Segbe Kwame Gideon
  2. Alfreda Annobil
  3. Bright Kweku Oppon

65

55
51

  1.  Best Writer
  1. Francis Kwaw
  2. Adu-Gyamfi Clifford
  3. Umar Shuaib Domba
  4. Robert Kwami Datsomor

71

70

60

50

  1.  Best Cadet Officer
  1. Dickson Atta Boakye
  2. Opoku Agyemang Meenat
  3. Jameel Ibn Abdul Rahman

71

52

50

  1.  Best Instrumentalist
  1. Obed Elikplim Korveh

70

  1.  Most Promising Creative Arts Student
  1. Emmanuel Agyen Mills
  2. Sintim Isaac
  3. Awuku Yirenkyi Percival
  4. Simon Tettey

89

85

61

53

  1.  Outstanding LA Member
  1. Elizabeth Asamoah
  2. Ohene-Kyei Akomea
  3. Albert Damoah
  4. Larry Ahenkorah Gyimah

84

80

64

55

  1.  Best Disability Aider
  1. Dominic Agyei
  2. Ruth Awuku
  3. Frank Amaniampong
  4. Rev. Samuel Akuffo-Dapaah

62

60

54

53

  1.  Most Influential Student
  1. Adams Ibn Chambas
  2. Justice Owusu Ansah Brempong
  3. Morris osei
  4. Joshua Clottey

90

79

70

69

  1.  Best Chaplaincy Executive
  1. Joshua Clottey
  2. Adu Prince
  3. Hamidu Fuseini Jinkor

82

72

60

  1.  Best JCR Executive
  1. Mark Medegli
  2. Bismark Kyei-Baffour
  3. Umar Shuaib Domba
  4. Samuel Aboagye

80

79

60

57

  1.  Best Cooperative Organization
  1. Ghana Red Cross Society, UEW Chapter

90

  1.  Most Interactive Lecturer
  1. Dr Charles Kwesi Koomson
  2. Dr. Mawuko Dza
  3. Mr. Benjamin Asante
  4. Dr Dandy Dampson
  5. Mr. Daniel Danso Essel
  6. Mr Emmanuel Acheampong

 

Not Vetted

  1.  Outstanding Dean
  1. Prof. Ruby Hanson
  2. Dr. Ernest Kwasi Amponsah
  3. Dr. Seth Frimpong
  4. Prof. Christopher Okpoti
  5. DR Patrique De-graft Yankson

 

Not Vetted

  1.  Outstanding HOD
  1. Mr. Emmanuel Obed Acquah
  2. Dr. Mawuko Dza
  3. Dr. Sakina Acquah
  4. Dr. Braimah Imurana Awaisu
  5. Prof. K. D. Taale

 

Not Vetted

 

Note:

  • Qualification Criteria = 50% and above of scores.
  • Voting Date And Process Will Be Communicated Soon.
  • Qualified Nominees are to contact 0242606426 for an important information 

 

Thank you.

 

(Signed by:)

Ag. NUGS President

Godfred Asante Nyarko

 

(Issued by:)

Chairman of Awards Vetting Committee

Solomon Nana Arkoh                               

AttachmentSize
PDF icon OFFICIAL VETTING RESULTS.pdf286.13 KB
Last modified: 
Fri, 05/03/2019 - 18:06